Rodzaje druku cyfrowego

wysokiej jakości wydruki cyfrowe

Druk cyfrowy jest jednym z najpowszechniej stosowanych. Zyskuje zastosowanie przy produkcji materiałów reklamowych, fotografii itp. Zapewnia wygodę i daje mnóstwo możliwości. Biorąc pod uwagę dostępne technologie wyodrębnia się kilka rodzajów druku cyfrowego. Oto ich krótkie charakterystyki.

 

  1. Druk cyfrowy lateksowy – do robienia wydruków używa się barwników na bazie wody. Druk wykonywany jest na tanich nośnikach. Nie stosuje się rozpuszczalników, które zwykle obniżają jakość wydruku, a więc zachowana zostaje ostrość obrazu. Wydruk od razu jest gotowy do aplikacji. Idealnie rozwiązanie, jeśli chcemy drukować materiały biurowe. Metoda nie jest inwazyjna i pomaga dbać o środowisko.
  2. Druk cyfrowy solwentowy – do drukowania używa się barwników rozpuszczonych w cykloheksannolu (alkohol). Wydruki są odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Metodę stosuje się przy produkcji reklam/produktów, które umieszczane są na zewnątrz. Więcej o druku solwentowym i jego zastosowaniach dowiesz się ze strony blog.adsystem.pl.
  3. Druk cyfrowy midsolwentowy – do drukowania używa się pigmentów o mniejszej ilości rozpuszczalników. Ta technika wydruku nazywana jest także solwentem miękkim.
  4. Druk cyfrowy ekosolwentowy – do stworzenie druków tą metodą używa się farb, które posiadają w swoim składzie m.in. kwas mlekowy. Wydruki przygotowane w ten sposób mają wyższą rozdzielczość, jednak nie są tak odporne na działanie niszczących czynników zewnętrznych.
  5. Druk cyfrowy pigmentowy – do przygotowania wydruków używa się atramentów pigmentowych rozpuszczonych w wodzie wymieszanej z glikolem etylowym. Wydruki mają niską rozdzielczość, jednak są dość odporne na działanie wody i promieniowania UV.
  6. Druk cyfrowy barwnikowy – do drukowania stosuje się rozpuszczone w wodzie lub w jakiejś innej barwniki. Wykonanie wydruków jest bardzo tanie, jednak nie są one zbyt trwałe. Farba bardzo łatwo się wypłukuje, więc aby zachować ich dobrą jakość konieczne jest foliowanie.
  7. Druk cyfrowy UV – do wykonania wydruków używa się specjalnych tuszy, które później utwardza się promieniowaniem UV. Trwałość kolorów jest zadowalająca, jednak wydruki są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne. Z racji tego nie można ich stosować na zewnątrz, ani w mieszkaniach.

 

Więcej o rodzajach wydruku, w tym druku cyfrowym poczytasz na: gutenberg-drukarnia.pl.

wysokiej jakości wydruki cyfrowe