Praca grafika – niezbędne narzędzia

wysoka jakość druku cyfrowego

Osoby zajmujące się obróbką graficzną zdjęć, czy to amatorsko, czy też zawodowo, powinny zaopatrzyć się w pewne narzędzia, dzięki którym ich praca będzie postępować łatwiej i szybciej. Poniżej znajdziesz spis tych najprzydatniejszych, więc zapraszam do dalszego czytania.

Odpowiedni komputer – praca grafika jest dość wymagająca, a więc potrzebny Ci będzie komputer o właściwych parametrach. Zdecyduj się na taki z 4-rdzeniowym procesorem oraz posiadający pamięć RAM o pojemności 4-8 GB. Zadbaj również o to, by posiadał dysk twardy SSD (ok. 1 TB). Do komputera dobierz monitor o wielkości min. 21 cali, posiadający matrycę MVA lub IPS.

Programy graficzne – bez profesjonalnych programów graficznych obróbka zdjęć jest niemożliwa, podobnie jak tworzenie autorskich grafik. Wybierz taki, który będzie dla Ciebie najłatwiejszy w obsłudze i pozwoli Ci na realizację zleceń/zaplanowanych projektów. Do dyspozycji masz m.in. Adobe Photoshop, InDesign, Inkscape, Gimp (darmowy).

Przeglądarka dokumentów – programy ułatwiający przeglądanie zdjęć zapisanych w różnych formatach. Najlepsze są Adobe Bridge oraz Finder.

Programy do przechowywania plików w chmurze – przechowywanie plików w chmurze mocno ułatwia życie i w zawodzie grafika jest po prostu niezbędne. Najlepszymi do tego programami są Dropbox oraz Copy.

Edytor kodu – ten program przyda się osobom, które projektują strony internetowe. Najprostszymi w obsłudze są Notepad++ oraz TextWrangler.

Program do zarządzania – zajęcie grafika wiąże się z wykonywaniem wielu różnych zadań. Aby lepiej zapanować nad organizacją czasu pracy, najlepiej korzystać z programu, który pozwoli sprawnie zarządzać projektami. W tej materii doskonale sprawdza się Wunderlist.

Program do obsługi serwera FTP – na serwerze FTP można przechowywać przeróżne pliki m.in. zdjęcia. Możliwe jest to tylko wtedy, gdy zostaną na niego wysłane przy pomocy specjalnego programu. Jednym z nich jest bardzo łatwa w obsłudze i darmowa Filezilla.