Druk wielkoformatowy – rodzaje

najlepszy druk wielkoformatowy we wrocławiu

Druk wielkoformatowy to nic innego jak drukowanie obrazów na różnych podłożach o bardzo dużych rozmiarach. W tej technologii wykonuje się m.in. bannery. Ogólnie rzecz biorąc druk wielkoformatowy można podzielić na cztery podstawowe rodzaje, których charakterystykę znajdziecie poniżej.

Rodzaje druku wielkoformatowego:

Druk solwentowy – wykorzystywany do przygotowywania materiałów reklamowych, które stosuje się na zewnątrz np. plakatów i bannerów. Zapewnia wysoką odporność wydruku na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Co więcej, wydruki można pokrywać specjalną folią lub laminatem, co powoduje, że ich trwałość sięga 5-8 lat. Ten rodzaj druku wielkoformatowego oferuje większość profesjonalnych drukarni.

Druk atramentowy – do sporządzenia wydruków używa się ekologicznych atramentów wodnych i pigmentowych. Stosuje się go do przygotowywania różnego rodzaju plakatów umieszczanych wewnątrz budynków, fotoobrazów i reprodukcji obrazów. Gotowe wydruki nie są powlekane żadną zabezpieczającą folią, więc nie można ich eksponować na zewnątrz. Niemniej jednak ich trwałość jest ogromna, bo wynosi nawet 300 lat! Warto dodać, że jakość wydruków jest świetna, głównie z tego względu, że wykonuje się je na papierach powlekanych i fotograficznych.

Druk wektorowy – służy do sporządzania map, planów budowlanych i projektów. Ten druk nie jest tak odporny na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, jak opisane wyżej, ale pozwala na doskonałe odwzorowanie bardzo cienkich linii siatki, które pojawiają się na planach. Wydruki sporządzane są przez specjalne plotery.

Druk lateksowy – to ekologiczny rodzaj druku, który pozwala na uzyskanie doskonałej jakości wydruku o świetnej wytrzymałości. Stanowi połączenie technik stosowanych przy druku graficznym i atramentowym. Wbrew pozorom sam druk nie jest zbyt drogi. Jedynym dużym wydatkiem jest zakup maszyny drukującej.